magisterFinanse i rachunkowość
Polska, 40-287 Katowice
Miejsce studiów | Polska, Katowice |
---|---|
Typ | drugiego stopnia, stacjonarne |
Czas trwania nauki | 2 lata / 2 years (120 ECTS) |
Język wykładowy | polski |
Uzyskiwany tytuł | magister |
Czesne | 10 000 zł za rok Opłaty za stacjonarne studia w j. polskim nie są pobierane od: - cudzoziemca – obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i członków ich rodzin, mieszkających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; |
---|---|
Wpisowe | 85 zł jeden raz |
Wymagania kwalifikacyjne | Dyplom studiów pierwszego stopnia (lub wyższy) Dokumenty kwalifikujące do przyjęcia na kurs są przyjmowane w następujących językach: polski. Często można uzyskać odpowiedni odpis ze swojej szkoły. Jeśli tak nie jest, będziesz potrzebować oficjalnych tłumaczeń wraz z poświadczonymi kopiami oryginału. |
---|
Wymagania językowe | polski Dokumentem poświadczającym znajomość języka polskiego może być: Jeśli nie posiadasz potwierdzenia znajomości języka polskiego, zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną przez Skype. Rozmowa będzie miała na celu potwierdzenie twojej znajomości języka. Szczegółowych informacji nt. terminów rozmów udziela Dział Rekrutacji. |
---|
Więcej informacji |
---|
Przegląd
OPIS STUDIÓW
Kierunek Finanse i rachunkowość realizowany na studiach drugiego stopnia ma na celu zaznajomienie studentów z pogłębioną wiedzą z zakresu współczesnych finansów i rachunkowości, uwzględniającą szczególnie: finansowe mechanizmy funkcjonowania i tendencje rozwojowe gospodarki rynkowej, również w skali międzynarodowej oraz uwarunkowania i złożone problemy działalności rynków finansowych, instytucji finansowych oraz niefinansowych podmiotów gospodarczych.
Partnerem kierunku jest UBS, jedna z wiodących instytucji finansowych na świecie.
Program Kierunku, realizowany na 12 specjalnościach, w tym na dwóch specjalnościach prowadzonych całkowicie w języku angielskim, pozwala na zaznajomienie studentów, w pogłębionym stopniu, z finansowymi oraz rachunkowymi aspektami funkcjonowania instytucji sfery finansowej i realnej. Program koncentruje się głównie na współczesnych finansach korporacyjnych, strategiach podatkowych, zaawansowanej rachunkowości zarządczej, decyzjach i modelach inwestycyjnych, polityce pieniężnej oraz prawie finansowym. Oferuje studentom pogłębioną wiedzę na temat zasad podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz uwarunkowań profesjonalnego wykonywania zawodu w obszarze finansów i rachunkowości. Konstrukcja programu pozwala także pogłębić posiadaną przez studentów wiedzę o metodach stosowanych w finansach i rachunkowości, którymi są w szczególności: metody matematyczne i statystyczne, a także metody analizy i przetwarzania danych finansowych, wspomagane przez nowoczesne narzędzia informatyczne.
Studia na Kierunku pozwalają wykształcić u studentów ważne jakościowo umiejętności: krytycznej analizy i syntezy kompleksowych zjawisk oraz procesów gospodarczych i finansowych; rozwiązywania nietypowych, złożonych problemów; podejmowania decyzji gospodarczych i finansowych, łącznie z oceną ich ryzyka i instrumentami zarządzania ryzykiem; komunikowania się z szerokim kręgiem odbiorców, także w języku obcym na poziomie B2+, na tematy specjalistyczne z zakresu finansów i rachunkowości, posługując się specjalistyczną terminologią. Ponadto, Kierunek pozwala rozwijać umiejętności: planowania, organizowania i kierowania pracami zespołu; współpracy w grupie, samodzielnego planowania własnego rozwoju i ukierunkowywania innych w tym zakresie; formułowania i weryfikowania hipotez związanych z prostymi problemami badawczymi z zakresu finansów i rachunkowości.
Kierunek pozwala studentom uzyskać istotne dla praktyki kompetencje społeczne, do których można zaliczyć: gotowość do krytycznej oceny wiedzy własnej i odbieranej; uznawanie roli wiedzy, także wiedzy ekspertów zewnętrznych, w rozwiązywaniu interdyscyplinarnych problemów w obszarze finansów i rachunkowości; gotowość do wypełniania zobowiązań społecznych i działania na rzecz interesu publicznego w ramach posiadanej wiedzy finansowej; gotowość odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych; myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.
KORZYŚCI
Wiedza, umiejętności i kompetencje nabyte podczas studiów drugiego stopnia na kierunku Finanse i rachunkowość pozwalają na wykorzystywanie ich przez absolwenta w przyszłej pracy zawodowej. W ofercie studiów drugiego stopnia na kierunku Finanse i rachunkowość znajdują się specjalności cenione przez pracodawców, odpowiadające potrzebom współczesnego rynku pracy.
METODY PROWADZENIA ZAJĘĆ I KADRA NAUKOWA
Metody prowadzenia zajęć są różnorodne – od wykładu tradycyjnego – przez powszechne wykorzystanie wykładów z użyciem technik multimedialnych i wykładów interaktywnych – po m.in. burze mózgów, opracowanie projektów, analizę studium przypadku, laboratoria informatyczne, dyskusje, debaty.
Wysokie kompetencje dydaktyczne nauczycieli akademickich prowadzących zajęcia na Kierunku, poparte osiągnięciami w pracy naukowej oraz często dodatkowo doświadczeniem praktycznym, zapewniają wysoką jakość kształcenia. W procesie kształcenia obecni są także gościnnie ̶ zewnętrzni eksperci (praktycy) oraz wykładowcy zagraniczni.
SPECJALNOŚCI
- Analityk finansowy
- Controlling
- Doradca inwestycyjny
- Finance & Accounting for International Business – studia po angielsku
- Innowacje i ryzyko w ubezpieczeniach
- Menedżer bankowy
- Menedżer finansowy
- Międzynarodowa rachunkowość i sprawozdawczość
- Rachunkowość – ścieżka ACCA
- Rachunkowość i podatki
- Rachunkowość i rewizja finansowa
- Quantitative Asset and Risk Management – studia po angielsku
Struktura kierunku
Możliwości zatrudnienia
Wiedza, umiejętności i kompetencje nabyte podczas studiów drugiego stopnia na kierunku Finanse i rachunkowość pozwalają na wykorzystywanie ich przez absolwenta w przyszłej pracy zawodowej. W ofercie studiów drugiego stopnia na kierunku Finanse i rachunkowość znajdują się specjalności cenione przez pracodawców, odpowiadające potrzebom współczesnego rynku pracy.
Absolwenci kierunku Finanse i rachunkowość znajdują zatrudnienie m.in. jako:
- kadry działów finansowych i księgowych,
- kadry w instytucjach finansowych, jak również instytucjach wspomagających funkcjonowanie systemu finansowego, m.in. w bankach, firmach ubezpieczeniowych, towarzystwach funduszy inwestycyjnych, biurach podatkowych i rachunkowych, izbach i urzędach skarbowych, nadzorze finansowym,
- kadry w jednostkach administracji państwowej i samorządowej,
- analitycy, doradcy finansowi, pośrednicy finansowi,
- zarządzający portfelem inwestycyjnym w przedsiębiorstwie, instytucji finansowej lub samorządzie lokalnym.